Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (284)
- (1)
- (2)
- (60)
- (231)
- (2)
- (226)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ Glass Bottom Dishes
Using Nunc Glass Bottom Dishes in your research applications gives you the flexibility to convert your culture device into an imaging device.
| Height (Metric) | 12.9 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Volume (Metric) Working | 3.0 mL |
| Capacity (Metric) | 3 mL (Well) |
| No. per Case | 20 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Cell Culture Dish |
| Diameter (Metric) | 27 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| No. per Pack | 1 |
Heidolph™ Sphericalplate 5D, 3D Cell Culture Plate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Sphericalplate 5D (SP5D) is a 3D cell culture plate for the formation of uniform, standardized, and size-controlled spheroids in high quality and yield. It also allows you to effortlessly scale up and further translate into diagnostic or clinical applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | COC |
| Bottom Shape | Flat |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | No |
Corning™ BioCoat™ Poly-L-Ornithine/Laminin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
| Type | Receiver Tray |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | With Lid |
Corning™ PureCoat™ 6-well Carboxyl Plate
Corning PureCoat Amine (positively charged) and Carboxyl (negatively charged) surfaces provide improved cell attachment, faster cell proliferation, and enhanced recovery post-thaw over standard TC surfaces.
Falcon™ 24-Multiwell FluoroBlok™ Cell Culture Inserts Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect data without plate washing, cell scraping, and counting; chart cell migration or bioavailability in real time without dismantling or destroying the insert
| Supportive Membrane | PET |
|---|---|
| Type | Multi-well Insert System |
| Culture Area | 0.3 cm2 |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence plate reader or inverted fluorescence microscope |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Well Count | 24 |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Collagen I, Rat Tail Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Closure Color | Clear |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ BioCoat™ Gelatin Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-coating with gelatin (obtained from porcine gelatin) eliminates time-consuming preparation
| Diameter (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Surface Treatment | Gelatin |
| Bottom Shape | Round |
Falcon™ Feeder Tray for FluoroBlok™ HTS 24 Well Multiwell plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polystyrene cell media tray for feeding cell-based assays.
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Collagen I Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Treated with BioCoat™ for enhanced cell attachment and growth of a variety of primary cells and ransformed cell lines in serum-free or reduced serum cultures. Corning™ BioCoat™ Collagen I Multiwell Plates closely mimmics in vivo environments for cell culture applications. Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass